Aktualności

AKTUALNOŚCI

Promocje
Artykuły
Techniczne
Wydawnictwa
Wydarzenia
Inne

Pięć powodów, dlaczego jesteś gotowy na technologię BIM.

/ 13-10-2016

 Pięć powodów, dlaczego jesteś gotowy na technologię BIM

 

Uważasz, że posiadasz argumenty przemawiające za nieużywaniem technologii Building Information Modeling.

Wielokrotnie słyszałem: „to za trudne”, „za drogie”, „nie potrzebuję BIM”. W rzeczywistości są to raczej wymówki, a większość z nas jest przygotowana na pracę w tej technologii.

Oto pięć powodów, które przekonają Cię do BIM:

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

Telefon kontaktowy CADSOFT+48 22 862 30 50

Mail fimrowy Cadsoftcadsoft@cadsoft.pl

   
   

1. Każdy z nas projektuje w BIM

Możesz o tym nie wiedzieć, ale każdy z nas od dawna pracuje w BIM, a Każdy z nas projektuje w BIMprzynajmniej w “building information”. Podczas projektowania budynku, nie myślimy w 2D. Tworząc projekt bierzemy pod uwagę rzeczywiste elementy budynku takie jak: drzwi, okna, ściany czy stropy. Podczas całego etapu projektowania bierzemy pod uwagę właściwości tych komponentów i ich wzajemne relacje. Właśnie na tym polega BIM !. Dla przykładu drzwi już na etapie projektu zachowują się jak rzeczywisty obiekt, składają się ze skrzydła i framugi, są powiązane ze ścianą,  nie jest to zbiór kresek. Oznacza to, że w BIM możemy manipulować naszymi elementami, odwzorowując ich zachowanie w rzeczywistości.

 

2. BIM poprawia koordynacje

W każdej z branż: architektonicznej, konstrukcyjnej czy instalacyjnej jesteśmy zmuszeni do myślenia w trzech wymiarach, aby w pełni zrozumieć projekt. Jeżeli przesuniemy ścianę na rzucie, musimy skontrolować elewację. Jeżeli zmienimy przekrój belki, jesteśmy zmuszeni nanieść poprawki na przekroju.

Przy pomocy takich narzędzi jak: przekrój w czasie rzeczywistym czy automatyczne wprowadzanie zmian w każdym widoku, BIM  nam to znacząco ułatwia.

BIM poprawia koordynację   BIM poprawia koordynację
   

 

3. Rewolucja w etykietowaniu

Automatyczne opisywanie elementów projektu to jedna z większych zalet pracy w BIM. Ponieważ etykieta pobiera informację bezpośrednio z parametru elementu, mamy pewność, że opis jest zawsze aktualny i prawidłowo przyporządkowany. Szansa pomyłki jest zminimalizowana do zera, a zmiany w opisach nanoszone są automatycznie.

Ta sama zasada dotyczy opisywania detali czy wprowadzania numeracji arkuszy.

Rewolucja w etykietowaniu   Rewolucja w etykietowaniu

 

   

BIM jest obowiązującym standardem4. BIM jest obowiązującym standardem

BIM już od jakiegoś czasu nie jest nową technologią. W rzeczywistości oprogramowanie Revit jest dostępne na rynku więcej niż dziesięć lat. W Polsce zapytanie od inwestora: „czy tworzymy dokumentację w BIM” staje się standardem. Co raz częściej słyszymy rozmowy o prawnych regulacjach narzucających standard BIM w dokumentacji przetargowej. Z resztą nie chodzi tu tylko o spójność i prawidłowość dokumentacji. BIM umożliwia szybką wizualizacje, wariantowanie czy dostęp do projektu każdemu podmiotowi zaangażowanemu w proces inwestycyjny.

   

 

5. BIM to inwestycja

Przejście z projektowania 2D na 3D to na pewno inwestycja, zarówno w kontekście czasu jak i pieniędzy. Konieczne jest profesjonalne wdrożenie,  więcej czasu na pierwsze projekty w nowej technologii oraz zakup „nietaniego” oprogramowania. Pytanie: jak cenny jest nasz czas pracy? Jeżeli podzielimy koszt wdrożenia BIM przez ilość zaoszczędzonego czasu okaże się, że inwestycja w technologię BIM zwraca się bardzo szybko.

BIM to inwestycja

 

   
     
Źródło: https://redshift.autodesk.com/5-reasons-why-youre-ready-for-bim/
Tytuł: 5 Reasons Why You’re BIM Ready
Autor: Kate Morrical
Tłumaczył: Jacek Blusiewicz