Aktualności

AKTUALNOŚCI

Promocje
Artykuły
Techniczne
Wydawnictwa
Wydarzenia
Inne

Koniec licencji wieczystych na oprogramowanie Autodesk - pytania i odpowiedzi.

/ 16-11-2015

 

Na całym świecie Autodesk kończy sprzedaż nowych licencji wieczystych (perpetual) a ich miejsce zajmują licencje czasowe – Autodesk Desktop Subscription.

Po 31 stycznia 2016 r. nie będzie można zakupić nowych licencji wieczystych na większość produktów indywidualnych, natomiast po 31 lipca wycofane zostaną licencje wieczyste na pakiety Design Suite i Creation Suite.

Skąd taka decyzja? Dlaczego Autodesk wycofuje licencje wieczyste?

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wprowadzając zmiany, Autodesk kontynuuje przejście na model subskrypcyjny, który zapewnia klientom niższe koszty początkowe, większy wybór narzędzi i możliwość płacenia tylko za ściśle określony czas, przez który produkty i usługi w chmurze firmy Autodesk są faktycznie potrzebne. Można wykupić plany: miesięczny, kwartalny, roczny i wieloletni.

W związku ze stopniowym wycofywaniem licencji wieczystych, Autodesk rozwijał będzie produkty i usługi w ramach Desktop Subscription, Cloud Subscription i subskrypcji sieciowej. Będą one bardziej zintegrowane z usługami w chmurze, dostępne z poziomu różnych urządzeń w dowolnym czasie oraz łatwiejsze do wdrożenia i zarządzania. Dodatkową korzyścią będzie zmniejszenie problemów ze zgodnością plików.

 

Subskrypcja Autodesk - inteligentna, elastyczna, dająca wiele możliwości.

Zdecydowaną przewagą subskrypcji jest fakt, ze jest ona przypisana do użytkownika, a nie do urządzenia, co ułatwia korzystanie z oprogramowania i aktualizacji.

W związku ze zmianą polityki licencjonowania produktów Autodesk pojawiło się wiele pytań.

 

3 najczęściej zadawane pytania:

  • Czy mogę nadal korzystać z moich istniejących licencji wieczystych? TAK
  • Czy mogę nadal korzystać i odnawiać Maintenance Subscription dla mojej istniejącej licencji wieczystej? TAK
  • W jaki sposób będzie można zakupić produkty Autodesk po zmianach? POPRZEZ SUBSKRYPCJĘ
 

Promocja na produkty Autodesk LT

Zaoszczędź nawet 18,3 %

 

 

 

DESKTOP SUBSCRIPTION

  Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z Maintenance Subscription.
Czym jest Desktop Subscription? Czy w Desktop Subscription dane i aplikacje są przechowywane w chmurze?  

 SKONTAKTUJ SIE Z NAMI:

 Desktop Subscription upraszcza zarządzanie produktami i wdrażanie oraz ułatwia wprowadzanie nowych narzędzi i technologii do procesów przetwarzania przy niższych kosztach początkowych i możliwości płacenia na bieżąco. Zapewnia dostęp do usług przez miesiąc, kwartał lub rok. Autodesk planuje również wprowadzenie nowej wieloletniej Desktop Subscription.

Desktop Subscription zapewnia dostęp do pełnej wersji oprogramowania Autodesk, którą można uzyskać również z licencją wieczystą, ale w ramach elastycznego planu z opłatami uiszczanymi na bieżąco. Dzięki temu zarządzanie budżetem jest łatwiejsze. Desktop Subscription zapewnia korzyści, takie jak podstawowa pomoc techniczna, dostęp do najnowszego oprogramowania i udoskonaleń produktów, a w niektórych przypadkach – do wybranych usług w chmurze. Aplikacja komputerowa dostarczona w ramach Desktop Subscription oraz powiązane z nią dane użytkowników nadal są zapisywane na komputerze lokalnym, a korzystanie z usług Autodesk w chmurze jest opcjonalne.
 

 

+48 22 862 30 50

 

cadsoft@cadsoft.pl

 

 Formularz kontaktowy
Czy do działania oprogramowania dostępnego w ramach Desktop Subscription niezbędne jest połączenie z Internetem?  
Połączenie z Internetem jest wymagane do aktywacji oprogramowania podczas pierwszego użycia Desktop Subscription. Później oprogramowanie dostępne w ramach Desktop Subscription będzie działać offline przez maksymalnie 30 dni, po których użytkownik będzie musiał nawiązać połączenie z Internetem, aby dalej korzystać z programu. Użytkownik otrzyma przypomnienie na 7 dni przed terminem ponownego połączenia. W przypadku dostępu do usług w chmurze połączenie z Internetem jest wymagane zawsze.    
Jakie są najważniejsze cechy/korzyści wynikające z posiadania Desktop Subscription?    
Posiadacze Desktop Subscription mogą korzystać z oprogramowania przez określony czas, a następnie odnowić umowę. Klienci, którzy zakupili Desktop Subscription, otrzymują korzyści, takie jak podstawowa pomoc techniczna, opcje bardziej zaawansowanej pomocy technicznej, dostęp do najnowszego oprogramowania, udoskonaleń produktów i poprzednich wersji, uprawnienia do użytkowania na całym świecie, a w niektórych przypadkach — dostęp do wybranych usług w chmurze. Desktop Subscription zapewnia znaczną elastyczność, ponieważ użytkownik może zainstalować oprogramowanie na wielu urządzeniach, a uprawnienia są przypisane do niego, a nie do konkretnego komputera.    
Czy Autodesk w ramach tego procesu przejściowego wprowadza zmiany do Desktop Subscription?    
Aby zapewnić klientom większą elastyczność zakupu, w Autodesk wprowadzono wieloletnie (2- i 3-letnie) plany zakupu nowych Desktop Subscription.    
Czy Autodesk honoruje uprawnienia do wcześniejszych wersji w ramach Desktop Subscription?    
Klienci, którzy mają aktywną Desktop Subscription, mogą mieć dostęp do licencji na wcześniejsze wersje odpowiedniego oprogramowania Autodesk.    

MAINTENANCE SUBSCRIPTION

   
Czym jest Maintenance Subscription?    
Aktywna Maintenance Subscription zapewnia posiadaczom licencji wieczystych korzyści, takie jak podstawowa pomoc techniczna, możliwość skorzystania z bardziej zaawansowanej pomocy technicznej, dostęp do najnowszego oprogramowania i udoskonaleń produktów, a w niektórych przypadkach — dostęp do wybranych usług w chmurze. Umowa Maintenance Subscription musi zostać zastosowana do osobno zakupionej licencji wieczystej.    
Jakie zmiany dotyczą aktualnych posiadaczy Maintenance Subscription?    
Obecni posiadacze Maintenance Subscription będą mogli dalej korzystać z jej zalet, jeśli tylko będą ją odnawiać. Należy pamiętać o terminowym odnawianiu Maintenance Subscription, co pozwoli na zachowanie korzyści.Autodesk nie planuje zakończenia sprzedaży odnowień Maintenance Subscription.    
Co się stanie po wygaśnięciu Maintenance Subscription?    
Jeśli Maintenance Subscription nie zostanie odnowiona na czas, klienci będą musieli zawrzeć nową umowę subskrypcyjną, aby mieć dostęp do najnowszych opcji i funkcji.    
Czy posiadacze Maintenance Subscription będą mogli przejść na inną wersję („crossgrade”) licencji wieczystej i nadal korzystać z Maintenance Subscription?    
Nawet po zakończeniu sprzedaży licencji wieczystych na dany produkt klienci mogą zakupić aktualną wersję nadal dostępnego
w sprzedaży produktu o wyższej wartości z linii dostępnych na licencji wieczystej w zamian za posiadaną bieżącą wersję oprogramowania na licencji wieczystej. Tego typu zamiana jest nazywana „crossgrade” i zależy od dostępności produktów. Bieżąca umowa dotycząca utrzymania oprogramowania zostanie przeniesiona na nowy produkt w momencie zamiany („crossgrade”) oprogramowania za opłatą. Przykładowo klient posiadający licencję wieczystą na oprogramowanie AutoCAD po 31 stycznia 2016 r. nie będzie mógł zamienić jej na licencję wieczystą na produkt Civil 3D. Do 31 lipca 2016 r., czyli terminu zakończenia sprzedaży pakietów, będzie mógł jednak zamienić licencję wieczystą na oprogramowanie AutoCAD na licencję wieczystą na pakiet Building Design Suite Premium.
   
Jak długo obecni posiadacze Maintenance Subscription będą mogli z niej korzystać?    
Autodesk ogłasza plany zakończenia sprzedaży nowych licencji wieczystych, ale nie przestaje oferować Maintenance Subscription. Klienci, którzy mają Maintenance Subscription, w przewidywalnej przyszłości będą mogli odnawiać umowę dotyczącą tej usługi.    
Czy obecni posiadacze Maintenance Subscription będą mogli dodawać kolejne licencje wieczyste objęte Maintenance Subscription?    
Nie. Po zakończeniu przez Autodesk sprzedaży licencji wieczystych na produkt klienci będą mogli jedynie odnawiać umowy Maintenance Subscription dotyczące wcześniej zakupionych licencji wieczystych. Po zakończeniu sprzedaży licencji wieczystych na dany produkty nie będzie można dodać żadnych nowych licencji wieczystych do nowych lub istniejących umów Maintenance Subscription. Klienci mogą zakupić Desktop Subscription do dodatkowych licencji na okres, który będzie odpowiadał ich potrzebom.    
Co się stanie, jeśli posiadacz licencji wieczystej zrezygnuje z Maintenance Subscription?    
Nawet po wygaśnięciu Maintenance Subscription klienci w dalszym ciągu będą mogli używać licencji wieczystych. Jednak utracą oni dodatkowe korzyści, takie jak aktualizacje, pomoc techniczna do produktu, elastyczne prawa licencyjne i usługi w chmurze. Autodesk będzie rewidować zasady odnawiania subskrypcji, a informacje o zmianach będą przekazywane przed datami wejścia w życie. Jeśli Maintenance Subscription nie zostanie odnowiona, jej posiadacze będą mogli zakupić Desktop Subscription, aby uzyskać dostęp do najnowszych opcji i funkcji.    
Jakie wieloletnie plany Maintenance Subscription będą dostępne?    
Autodesk nadal będzie udostępniać wieloletnie plany Maintenance Subscription, aby klienci, którzy zakupili licencje wieczyste, w dalszym ciągu mogli korzystać z najnowszego oprogramowania. Dodatkową zaletą jest niezmienność ceny przez cały czas obowiązywania umowy.    

LICENCJA SIECIOWA

   
Czym jest subskrypcja sieciowa?    

Subskrypcja sieciowa przypomina sieciową licencję wieczystą z Maintenance Subscription z jedną podstawową różnicą — z licencji sieciowej dostarczonej w ramach subskrypcji sieciowej można korzystać przez określony czas (np. rok), o ile nie zostanie odnowiona, natomiast z aktywowanej sieciowej licencji wieczystej można korzystać przez nieograniczony czas.

Subskrypcja sieciowa będzie nową ofertą umożliwiającą klientom zakup nowych czasowych licencji sieciowych. Te nowe subskrypcje sieciowe będą również obejmować odpowiednie korzyści i są oferowane na określony czas. Subskrypcja sieciowa przyda się posiadaczom sieciowych licencji wieczystych lub klientom, którzy potrzebują licencji udostępnianych wielu użytkownikom.

Subskrypcja sieciowa będzie dostępna na okres roku oraz dwóch i trzech lat, będzie można ją odnawiać, będzie obejmować większość pojedynczych programów, a jej sprzedaż ma się rozpocząć na początku lutego 2016 r.

Nabywcy subskrypcji sieciowej uzyskują takie same korzyści, jak w przypadku sieciowych licencji wieczystych dostępnych razem z Maintenance Subscription, w tym:

  • dostęp do najnowszego oprogramowania,
  • uprawnienia do użytku domowego,
  • prawa do korzystania z wcześniejszych wersji,
  • uprawnienia do użytkowania na całym świecie (do 90 dni rocznie),
  • pomoc techniczną,
  • dostęp do tych samych usług w chmurze, które zapewniają sieciowe licencje wieczyste z Maintenance Subscription.
   
Jak będą działać subskrypcje sieciowe?    

Subskrypcje sieciowe będą opierać się na tej samej technologii pliku licencji, co używana w przypadku sieciowych licencji wieczystych. Użytkownicy będą mogli zamówić plik licencji sieciowej na produkty objęte subskrypcją sieciową, a następnie scalić
z istniejącym plikiem licencji na serwerze licencji.

Subskrypcja sieciowa i sieciowe licencje wieczyste będą mogły działać na tym samym serwerze licencji. Połączone pliki subskrypcji sieciowej i sieciowej licencji wieczystej pozwolą na korzystanie z produktów Autodesk maksymalnej liczbie użytkowników (odpowiednio do liczby wykupionych stanowisk) połączonych z serwerem w danym czasie.

Narzędzie Network License Manager (NLM) będzie służyć do zarządzania subskrypcjami sieciowymi i sieciowymi licencjami wieczystymi. Żadne nowe programy nie są potrzebne. Planujemy również, że większość narzędzi do raportowania będzie przekazywać informacje o wykorzystaniu subskrypcji sieciowych.

Przewidujemy, że subskrypcje sieciowe będą oparte na tych samych narzędziach i technologii licencjonowania, co licencje sieciowe, więc administratorzy systemów i kierownicy ds. IT będą mogli szybko konfigurować, wdrażać subskrypcje sieciowe, korzystać z nich oraz zarządzać nimi. Zmiany w stosunku do stanu obecnego będą minimalne.

Uwaga: W przeciwieństwie do licencji wieczystych subskrypcje sieciowe wygasają wraz z końcem obowiązywania umowy subskrypcyjnej. Aby użytkownicy końcowi mieli nieprzerwany dostęp do programów i powiązanych korzyści z subskrypcji, klienci będą musieli odnawiać umowy dotyczące subskrypcji sieciowych i przed ich wygaśnięciem aktualizować pliki licencji.

   
Czy mogę dalej korzystać z posiadanych narzędzi i środowiska licencji sieciowych?    
Tak, nadal będzie można korzystać z istniejącego środowiska licencji sieciowych oraz posiadanych narzędzi. Subskrypcja sieciowa nie wymaga nowych serwerów ani narzędzi do zarządzania licencjami sieciowymi.    
Czy z oprogramowania objętego subskrypcją sieciową będzie można korzystać na całym świecie?    
Podobnie jak w przypadku sieciowych licencji wieczystych z Maintenance Subscription, subskrypcja sieciowa zapewnia uprawnienia do użytkowania na całym świecie, więc można podróżować i korzystać z licencji niezależnie od miejsca (tj. poza terytorium zakupu) nawet przez 90 dni w dowolnym 12-miesięcznym okresie w czasie obowiązywania umowy.    
Co należy zrobić, jeśli użytkownicy muszą korzystać z oprogramowania na całym świecie przez okres dłuższy niż 90 dni?    
Jeśli czasowa licencja sieciowa ma być używana na całym świecie albo aby rozszerzyć możliwość udostępniania licencji w organizacji lub jednostkach zależnych poza terytorium zakupu przez czas dłuższy niż 90 dni w dowolnym 12-miesięcznym okresie, należy nabyć od Autodesk dodatkowe prawa licencyjne. Podobnie jak w przypadku sieciowych licencji wieczystych w ramach Maintenance Subscription istnieje możliwość dokupienia do subskrypcji sieciowych praw do korzystania z oprogramowania poza określonym terytorium (Extra Territory Rights – ETR). Dodatkowe informacje można uzyskać u autoryzowanych sprzedawców Autodesk lub w dziale sprzedaży Autodesk.    
Które produkty będą dostępne w subskrypcji sieciowej?    

Pojedyncze programy obecnie dostępne na sieciowej licencji wieczystej będą dostępne w subskrypcji sieciowej. Oprócz tego subskrypcją sieciową mogą być objęte wybrane produkty o specyficznych wymaganiach licencyjnych.

Staramy się oferować różne plany subskrypcyjne, zapewniające klientom dostęp do pojedynczych programów lub portfolio produktów na podstawie licencji dla poszczególnych użytkowników lub współużytkowanych licencji sieciowych. Wybór planów subskrypcyjnych oraz elastycznych pakietów i opcji licencjonowania chroni wartość dotychczasowych inwestycji klientów w nasze technologie i zapewnia bezproblemowe przejście na nowy model po zakończeniu sprzedaży licencji wieczystych.

   
Czy będzie można kupić aktywację sieciową do posiadanych już licencji wieczystych po zakończeniu sprzedaży tego typu licencji przez Autodesk?    
Nie, nie będzie można zmienić licencji wieczystej na współużytkowaną licencję sieciową, gdy licencje wieczyste na dany produkt przestaną być sprzedawane. Jeśli będą potrzebne nowe lub dodatkowe współużytkowane licencje sieciowe, należy rozważyć zakup subskrypcji sieciowej.    
Czy dotychczasową umowę Maintenance Subscription można rozszerzyć o nowe stanowiska lub produkty w subskrypcji sieciowej?    
Nie, konieczne będzie zawarcie nowej, osobnej umowy. Aby ułatwić klientom zarządzanie wieloma umowami i odnawianie ich, Autodesk zamierza dostosować daty wygaśnięcia nowych umów do aktualnych umów dotyczących Maintenance Subscription. W takim przypadku cena jest kalkulowana proporcjonalnie, o ile okres subskrypcji sieciowej jest zgodny z okresem obowiązywania aktualnej umowy.    
Czy można kupić subskrypcje sieciowe na mocy umowy wieloletniej, ale płacić w ratach rocznych?    
Nie, coroczne płatności z tytułu subskrypcji sieciowych uzyskanych na mocy umowy wieloletniej nie będą dostępne. Klienci będą musieli zapłacić pełną kwotę z góry.    
Jakiego poziomu pomocy technicznej mogą oczekiwać nabywcy subskrypcji sieciowych?    
Klienci będą mogli korzystać pomocy technicznej na takim samym poziomie, jak obecnie oferowany do sieciowych licencji wieczystych z Maintenance Subscription. Wraz z subskrypcją sieciową można kupić priorytetową pomoc techniczną dla korporacji (EPS).    
Obecnie udostępniam licencje wieczyste w sieci. Czy będzie można zachować lub zakupić nowe licencje sieciowe?    
Posiadacze sieciowych licencji wieczystych na pojedyncze produkty mogą być zmuszeni do dodania do puli licencji stanowisk na licencji sieciowej. Planujemy wprowadzenie opcji zakupu licencji na pojedyncze produkty w ramach czasowej subskrypcji sieciowej.    
Co się stanie z dotychczasowymi licencjami sieciowymi oferowanymi w ramach Maintenance Subscription?    
Użytkownicy posiadający licencje sieciowe na produkty objęte Maintenance Subscription w dniu 31 stycznia 2016 r. zachowają prawo własności oraz korzyści wynikające z tej subskrypcji. Oprócz tego w odpowiednim czasie będą mogli odnowić Maintenance Subscription.    
Czy po 31 stycznia 2016 r. będzie można kupić dodatkowe licencje sieciowe?    
Użytkownicy będą mogli nabywać czasowe licencje sieciowe (w ramach subskrypcji sieciowej), powiększając swoją dotychczasową pulę licencji sieciowych.